Skansen w Sanoku

Skansen w Sanoku

Muzeum Budownictwa Ludowego SanokBieszczady to jeden z popularniejszych celów wycieczkowych ostatnich kilku lat, jednak, jeśli ktoś chce uzupełnić swój wypoczynek w tych pięknych górach, o trochę ciekawostek historycznych, warto jest do swojej mapy zwiedzania dodać sanockie muzeum ludowe. Jest ono największym i najstarszym tego typu obiektem w Polsce, oraz jednym z najpiękniejszych w Europie.

Skansen w Sanoku umożliwia zwiedzającym wejście w całkiem odmienny świat, gdzie zatrzymała się historia, a wszystko wygląda, tak jak przed wiekami. Na obszarze 38 ha, zgromadzono przede wszystkim ogromną ilość budynków mieszkalnych oraz mieszkalno- użytkowych z całym wyposażeniem. Turyści mogą odwiedzać m.in. chatę garncarza, z całym warsztatem oraz piecem do wypalania naczyń, czy chociażby wiejską szkołę, w której budynku mieści się także mieszkanie nauczyciela.

Wszystkie budynki skansenu w Sanoku są w pełni wyposażone w sprzęty z epoki, a w celu odczucia prawdziwego klimatu zadbano nawet o takie szczególny jak żywe kwiaty w oknach czy wianki z ziół, mające chronić chaty przez cały rok od dnia święta Matki Boskiej Zielnej.

Muzeum Budownictwa Ludowego SanokPark etnograficzny umiejscowiony jest w klimatycznej i bardzo pięknej dolinie Sanu oraz w części na zboczach Białej Góry, gdzie m.in. odkryto pozostałości dawnej strażnicy oraz prehistorycznego grodziska. Położenie to wykorzystano, aby zobrazować zróżnicowanie terenów, na jakich żyli dawni mieszkańcy terenów obecnego Podkarpacia. Skansen w Sanoku podzielony jest na cztery sektory: Bojków, Łemków, Dolinian oraz Pogórzan, a rozkład chat i pozostałych budynków nawiązuje do dawnego rozplanowania wsi.

Ludowe muzeum w Sanoku w tak wierny sposób odwzorowało dawny układ wioski łemkowskiej, że od wielu lat doceniają to reżyserzy filmów historycznych. W obrębie MBL kręcono sceny do takich filmów jak Rok 1920 czy Wołyń.

Skansen w Sanoku jest otwarty dla turystów przez cały rok, również w niedziele i święta. Zarówno będące rekonstrukcją, miasteczko galicyjskie jak i reszta właściwego skansenu w sezonie czynna jest od 10:00 do 18:00, zaś poza sezonem od 10:00 do 14:00. Zwiedzanie skansenu możliwe jest samodzielnie lub wraz z przewodnikami, którzy oferują możliwość tłumaczenia na kilka języków. Z uwagi na spory obszar parku etnograficznego, MBL oferuje również możliwość zwiedzania go bryczką, lub klimatycznymi wozami konnymi.

Sektory Skansenu w Sanoku

Bojki
Łemki
Dolinianie
Pogórzanie